Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B6V2-G3-08
BZX384B6V2-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B6V2-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B6V2-G3-08.pdf
Availability of BZX384B6V2-G3-08
QUANTITY
BZX384B6V2-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B6V2-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384B6V2-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B6V2-G3-08
Related LinksBZX384B6, BZX384B6V2-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B6V2-G3-08 Details Description
Related parts for BZX384B6V2-G3-08
JUMPER-H1506TR/A2015G/H1504TR12" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC MET CAN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 18A SC-97 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 750MA 933.3 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf