Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B8V2-E3-08
BZX384B8V2-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B8V2-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B8V2-E3-08.pdf
Availability of BZX384B8V2-E3-08
QUANTITY
BZX384B8V2-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B8V2-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384B8V2-E3-08
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B8V2-E3-08
Related LinksBZX384B8, BZX384B8V2-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B8V2-E3-08 Details Description
Related parts for BZX384B8V2-E3-08
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
TARGET ASSEMBLY ADC ATMEGAICE datasheet.pdf
HEATSINK BXB50,75,100,150.24"HRZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP 2F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 16TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf