Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C18-E3-08
BZX384C18-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C18-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C18-E3-08.pdf
Availability of BZX384C18-E3-08
QUANTITY
BZX384C18-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C18-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384C18-E3-08
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C18-E3-08
Related LinksBZX384C, BZX384C18-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C18-E3-08 Details Description
Related parts for BZX384C18-E3-08
BUZZER PIEZO 12V 32MM CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf