Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C2V4-E3-08
BZX384C2V4-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C2V4-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C2V4-E3-08.pdf
Availability of BZX384C2V4-E3-08
QUANTITY
BZX384C2V4-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C2V4-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384C2V4-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C2V4-E3-08
Related LinksBZX384C2, BZX384C2V4-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C2V4-E3-08 Details Description
Related parts for BZX384C2V4-E3-08
IDC CABLE - HPL40H/AE40M/X datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
10P MTA156 QUAD ASSY W/TB LF datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 520MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
LIMIT SW COMPONENT PART SEAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf