Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C3V6-E3-18
BZX384C3V6-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C3V6-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C3V6-E3-18.pdf
Availability of BZX384C3V6-E3-18
QUANTITY
BZX384C3V6-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C3V6-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384C3V6-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C3V6-E3-18
Related LinksBZX384C3, BZX384C3V6-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C3V6-E3-18 Details Description
Related parts for BZX384C3V6-E3-18
DIP CABLE - HDP16S/AE16M/X datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 8-QFN datasheet.pdf
IC SRAM 3MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 20POS 30GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRN SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf