Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C47-E3-18
BZX384C47-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C47-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 47V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C47-E3-18.pdf
Availability of BZX384C47-E3-18
QUANTITY
BZX384C47-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C47-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384C47-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)170 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 32.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C47-E3-18
Related LinksBZX384C, BZX384C47-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C47-E3-18 Details Description
Related parts for BZX384C47-E3-18
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM DO220AA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BACKSHELL 15POS R/A DIE CAST datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.7VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf