Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C68-G3-18
BZX384C68-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C68-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 68V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C68-G3-18.pdf
Availability of BZX384C68-G3-18
QUANTITY
BZX384C68-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C68-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384C68-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)240 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 47.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C68-G3-18
Related LinksBZX384C, BZX384C68-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C68-G3-18 Details Description
Related parts for BZX384C68-G3-18
CAP FILM 0.13UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 8POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE CERM 2.8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf