Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C7V5-G3-08
BZX384C7V5-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C7V5-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C7V5-G3-08.pdf
Availability of BZX384C7V5-G3-08
QUANTITY
BZX384C7V5-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C7V5-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384C7V5-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C7V5-G3-08
Related LinksBZX384C7, BZX384C7V5-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C7V5-G3-08 Details Description
Related parts for BZX384C7V5-G3-08
IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP2102-1.5 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.3K OHM 8SIP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.720" 3MM 2LD datasheet.pdf
RESISTANCE SENSE AMPLIFIER 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf