Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C7V5-HE3-08
BZX384C7V5-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C7V5-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C7V5-HE3-08.pdf
Availability of BZX384C7V5-HE3-08
QUANTITY
BZX384C7V5-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C7V5-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384C7V5-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C7V5-HE3-08
Related LinksBZX384C7, BZX384C7V5-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C7V5-HE3-08 Details Description
Related parts for BZX384C7V5-HE3-08
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 150MA 1CH NC 6-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 26A 0.29 MOHM datasheet.pdf
TAPE UHMW POLY FILM 1" X 5YD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM96551 datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf