Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C7V5-HE3-18
BZX384C7V5-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C7V5-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C7V5-HE3-18.pdf
Availability of BZX384C7V5-HE3-18
QUANTITY
BZX384C7V5-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C7V5-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384C7V5-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C7V5-HE3-18
Related LinksBZX384C7, BZX384C7V5-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C7V5-HE3-18 Details Description
Related parts for BZX384C7V5-HE3-18
RELAY OPTO MULTIFUNC 120MA 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
IC COMPARATOR SNGL SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 65MA SC82AB datasheet.pdf
MODULE VF DISPLAY 24X4 5V CHAR datasheet.pdf
CABINET STEEL 36X72X90 GREY datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf