Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55A22-TAP
BZX55A22-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55A22-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 22V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55A22-TAP.pdf
Availability of BZX55A22-TAP
QUANTITY
BZX55A22-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55A22-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55A22-TAP
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 16V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55A22-TAP
Related LinksBZX55A, BZX55A22-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55A22-TAP Details Description
Related parts for BZX55A22-TAP
CAP FILM 0.068UF 2% 160VDC RAD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.1V SC-82AB datasheet.pdf
CAP FILM 160UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 20% 500V SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1.65MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.3A 29 MOHM SMD datasheet.pdf