Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55A8V2-TAP
BZX55A8V2-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55A8V2-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55A8V2-TAP.pdf
Availability of BZX55A8V2-TAP
QUANTITY
BZX55A8V2-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55A8V2-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55A8V2-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55A8V2-TAP
Related LinksBZX55A, BZX55A8V2-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55A8V2-TAP Details Description
Related parts for BZX55A8V2-TAP
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RF AMP 60W 3.5GHZ datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf