Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55B30-TR
BZX55B30-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX55B30-TR
Brief Description
DIODE ZENER 30V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55B30-TR.pdf
Availability of BZX55B30-TR
QUANTITY
BZX55B30-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55B30-TR
Internal Part NumberEIS-BZX55B30-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 22V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55B30-TR
Related LinksBZX55, BZX55B30-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55B30-TR Details Description
Related parts for BZX55B30-TR
MOSFET N-CH 30V 11.5A SSOT-8 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LENS RELAMP ROUND YELLOW T1-3/4 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf