Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55F3V6-TAP
BZX55F3V6-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55F3V6-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55F3V6-TAP.pdf
Availability of BZX55F3V6-TAP
QUANTITY
BZX55F3V6-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55F3V6-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55F3V6-TAP
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55F3V6-TAP
Related LinksBZX55F, BZX55F3V6-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55F3V6-TAP Details Description
Related parts for BZX55F3V6-TAP
REGULATOR 5V 3A HORZ HZ HT datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN 20POS IDC SOCKET 10GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 1.45A 45 MOHM datasheet.pdf