Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55F4V3-TR
BZX55F4V3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX55F4V3-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55F4V3-TR.pdf
Availability of BZX55F4V3-TR
QUANTITY
BZX55F4V3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55F4V3-TR
Internal Part NumberEIS-BZX55F4V3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55F4V3-TR
Related LinksBZX55F, BZX55F4V3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55F4V3-TR Details Description
Related parts for BZX55F4V3-TR
INTERFACE CBL DSUB FEMALE W/SCRW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.74K OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC COMP PREC W/P-POP LV 8-SOIC datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT O/CAP GOLD 8C datasheet.pdf
MOD WIRELESSHART MOTE 2.4GHZ datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf