Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55F7V5-TAP
BZX55F7V5-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55F7V5-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55F7V5-TAP.pdf
Availability of BZX55F7V5-TAP
QUANTITY
BZX55F7V5-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55F7V5-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55F7V5-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55F7V5-TAP
Related LinksBZX55F, BZX55F7V5-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55F7V5-TAP Details Description
Related parts for BZX55F7V5-TAP
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MEASUREMENT 1PH AC 32SQFN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 18"W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A SYNC 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf