Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55F8V2-TR
BZX55F8V2-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX55F8V2-TR
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55F8V2-TR.pdf
Availability of BZX55F8V2-TR
QUANTITY
BZX55F8V2-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55F8V2-TR
Internal Part NumberEIS-BZX55F8V2-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55F8V2-TR
Related LinksBZX55F, BZX55F8V2-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55F8V2-TR Details Description
Related parts for BZX55F8V2-TR
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP STEREO AUD 135ME MICRO-10 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
PS 3.50/03/90 3.5SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 220MA 600 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf