NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX585-C3V6,135
BZX585-C3V6,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZX585-C3V6,135
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD523
Datasheet Download
BZX585-C3V6,135.pdf
Availability of BZX585-C3V6,135
QUANTITY
BZX585-C3V6,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX585-C3V6,135
Internal Part NumberEIS-BZX585-C3V6,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX585-C3V6,135
BZX585-C3V6,135 Details Description
Related parts for BZX585-C3V6,135
CONN FMAL HOUSING NICKEL LOCKING datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 7PC datasheet.pdf
MINIMC-GIGABIT, TX/LX-SM1310/PLU datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
330UF 25V 12.5X20 105C RAD datasheet.pdf