NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX585-C3V6,135
BZX585-C3V6,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZX585-C3V6,135
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD523
Datasheet Download
BZX585-C3V6,135.pdf
Availability of BZX585-C3V6,135
QUANTITY
BZX585-C3V6,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX585-C3V6,135
Internal Part NumberEIS-BZX585-C3V6,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX585-C3V6,135
BZX585-C3V6,135 Details Description
Related parts for BZX585-C3V6,135
FIXED IND 220UH 160MA 8.42 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 8POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 30pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 9.5 NF 10% 2000VDC AXIA datasheet.pdf