NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX585-C5V1,135
BZX585-C5V1,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZX585-C5V1,135
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD523
Datasheet Download
BZX585-C5V1,135.pdf
Availability of BZX585-C5V1,135
QUANTITY
BZX585-C5V1,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX585-C5V1,135
Internal Part NumberEIS-BZX585-C5V1,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX585-C5V1,135
BZX585-C5V1,135 Details Description
Related parts for BZX585-C5V1,135
MEMORY CARD FLASH 1.5GB datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 36SOJ datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf