NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B2V7,113
BZX79-B2V7,113 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B2V7,113
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B2V7,113.pdf
Availability of BZX79-B2V7,113
QUANTITY
BZX79-B2V7,113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B2V7,113
Internal Part NumberEIS-BZX79-B2V7,113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageALF2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B2V7,113
BZX79-B2V7,113 Details Description
Related parts for BZX79-B2V7,113
CONN RCPT .100" 60POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 800MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf