NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B2V7,143
BZX79-B2V7,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B2V7,143
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B2V7,143.pdf
Availability of BZX79-B2V7,143
QUANTITY
BZX79-B2V7,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B2V7,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-B2V7,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B2V7,143
BZX79-B2V7,143 Details Description
Related parts for BZX79-B2V7,143
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC88A datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 185V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf