NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B56,143
BZX79-B56,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B56,143
Brief Description
DIODE ZENER 56V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B56,143.pdf
Availability of BZX79-B56,143
QUANTITY
BZX79-B56,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B56,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-B56,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 39.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B56,143
BZX79-B56,143 Details Description
Related parts for BZX79-B56,143
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 7/8" datasheet.pdf
COVER STR RELIEF BLA AH 9P OR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CB S-BE datasheet.pdf
LAMP MAG 3 DIOPT 120V LED 10W datasheet.pdf