NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B75,143
BZX79-B75,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B75,143
Brief Description
DIODE ZENER 75V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B75,143.pdf
Availability of BZX79-B75,143
QUANTITY
BZX79-B75,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B75,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-B75,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B75,143
BZX79-B75,143 Details Description
Related parts for BZX79-B75,143
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
2A 8SOIC EXP MTL DUAL IN/NON-INV datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 38MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf