NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B7V5,143
BZX79-B7V5,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B7V5,143
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B7V5,143.pdf
Availability of BZX79-B7V5,143
QUANTITY
BZX79-B7V5,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B7V5,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-B7V5,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B7V5,143
BZX79-B7V5,143 Details Description
Related parts for BZX79-B7V5,143
IC REG LDO 1.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 10-USOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 7POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf