NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-C2V7,133
BZX79-C2V7,133 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-C2V7,133
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-C2V7,133.pdf
Availability of BZX79-C2V7,133
QUANTITY
BZX79-C2V7,133 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-C2V7,133
Internal Part NumberEIS-BZX79-C2V7,133
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±5%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageALF2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-C2V7,133
BZX79-C2V7,133 Details Description
Related parts for BZX79-C2V7,133
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 14TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC 1.5KE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 23POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
15 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 7.8432 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf