NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-C6V2,143
BZX79-C6V2,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-C6V2,143
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-C6V2,143.pdf
Availability of BZX79-C6V2,143
QUANTITY
BZX79-C6V2,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-C6V2,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-C6V2,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±5%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-C6V2,143
BZX79-C6V2,143 Details Description
Related parts for BZX79-C6V2,143
CONN RCPT .100" 32POS DUAL GOLD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 208V datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
FUSE BF INLINE 25MM2 SILIC. datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 6W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf