NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-C6V2,143
BZX79-C6V2,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-C6V2,143
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-C6V2,143.pdf
Availability of BZX79-C6V2,143
QUANTITY
BZX79-C6V2,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-C6V2,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-C6V2,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±5%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageALF2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-C6V2,143
BZX79-C6V2,143 Details Description
Related parts for BZX79-C6V2,143
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 90DEG METAL datasheet.pdf
IC VREG 3BIT 1PHASE 32-QFN datasheet.pdf
TFLEX 370,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES 301K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/64" BK 1K' datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO216AA datasheet.pdf