Fairchild Semiconductor BZX79C11
BZX79C11 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79C11
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX79C11.pdf
Availability of BZX79C11
QUANTITY
BZX79C11 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79C11
Internal Part NumberEIS-BZX79C11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDie Dimension 02/Nov/2007
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79C11
Related LinksBZX7, BZX79C11 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX79C11 Details Description
Related parts for BZX79C11
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 7COND BLACK 15' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SOLDER LUG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf