NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84-C3V3,235
BZX84-C3V3,235 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84-C3V3,235
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 250MW SOT23
Datasheet Download
BZX84-C3V3,235.pdf
Availability of BZX84-C3V3,235
QUANTITY
BZX84-C3V3,235 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84-C3V3,235
Internal Part NumberEIS-BZX84-C3V3,235
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84-C3V3,235
BZX84-C3V3,235 Details Description
Related parts for BZX84-C3V3,235
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 11.4A DPAK datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3/4" 7.8" datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf