Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B5V1-E3-08
BZX84B5V1-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B5V1-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Datasheet Download
BZX84B5V1-E3-08.pdf
Availability of BZX84B5V1-E3-08
QUANTITY
BZX84B5V1-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B5V1-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B5V1-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B5V1-E3-08
Related LinksBZX84B5, BZX84B5V1-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B5V1-E3-08 Details Description
Related parts for BZX84B5V1-E3-08
CONN TAB 14-16AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K 32TAP SC70-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.8V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 52A TO247 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27 OHM 1606 datasheet.pdf
JUMPER PLUG 20POS DOUBLE ROW datasheet.pdf