Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B62-HE3-18
BZX84B62-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B62-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B62-HE3-18.pdf
Availability of BZX84B62-HE3-18
QUANTITY
BZX84B62-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B62-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84B62-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)215 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 43.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B62-HE3-18
Related LinksBZX84B6, BZX84B62-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B62-HE3-18 Details Description
Related parts for BZX84B62-HE3-18
CONN HEADER 3POS 3.96MM RT ANG T datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC .600A 600V datasheet.pdf
XFRMR 500VA DIN RAIL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 5.6UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC 57-171V 700MA datasheet.pdf