ON Semiconductor BZX84B7V5LT1
BZX84B7V5LT1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B7V5LT1
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B7V5LT1.pdf
Availability of BZX84B7V5LT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84B7V5LT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B7V5LT1
Internal Part NumberEIS-BZX84B7V5LT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/May/2006
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B7V5LT1
Related LinksBZX84B, BZX84B7V5LT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84B7V5LT1 Details Description
Related parts for BZX84B7V5LT1
FIXED IND 50UH 1.12A 210 MOHM datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR 225W RES datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 55MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 17PF 15KV R7 DISK datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN RECEPT 3.96MM 1POS datasheet.pdf