Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C15-HE3-08
BZX84C15-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C15-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C15-HE3-08.pdf
Availability of BZX84C15-HE3-08
QUANTITY
BZX84C15-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C15-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84C15-HE3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C15-HE3-08
Related LinksBZX84C1, BZX84C15-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C15-HE3-08 Details Description
Related parts for BZX84C15-HE3-08
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 800V WOG datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.825 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM YELLOW DIFF datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf