Fairchild Semiconductor BZX84C15
BZX84C15 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C15
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C15.pdf
Availability of BZX84C15
QUANTITY
BZX84C15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C15
Internal Part NumberEIS-BZX84C15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
Zener Wafers 29/May/2013
PCN Assembly/OriginSOT23 Manufacturing Source 31/May2013
Assembly Site Addition 20/Jul/2015
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±6%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C15
Related LinksBZX8, BZX84C15 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX84C15 Details Description
Related parts for BZX84C15
CONN RING 2 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.6A 10MSOP datasheet.pdf
LIGHT ENG ARRAY 9X1W GREEN 90MM datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 50A 3PHAS PNL MNT datasheet.pdf
KEYPAD 12BTN 3X4 MATRIX datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SPATTER RESIST E2EF-X2D1 2M datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 900 MOHM datasheet.pdf