ON Semiconductor BZX84C15ET1
BZX84C15ET1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C15ET1
Brief Description
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C15ET1.pdf
Availability of BZX84C15ET1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C15ET1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C15ET1
Internal Part NumberEIS-BZX84C15ET1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±6%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C15ET1
Related LinksBZX84, BZX84C15ET1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C15ET1 Details Description
Related parts for BZX84C15ET1
IC CLK BUFFER 1:10 250MHZ 32LQFP datasheet.pdf
FERRULE NON INS 6AWG 23/32" datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL HS 3/5V 8-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTO HARDWARE datasheet.pdf
RES 37.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 4POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 117POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP .1F 5.5V T/H datasheet.pdf