Diodes Incorporated BZX84C24S-7
BZX84C24S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C24S-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 24V SOT363
Datasheet Download
BZX84C24S-7.pdf
Availability of BZX84C24S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C24S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C24S-7
Internal Part NumberEIS-BZX84C24S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate Change 09/July/2007
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 16.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSOT-363
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C24S-7
Related LinksBZX84, BZX84C24S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C24S-7 Details Description
Related parts for BZX84C24S-7
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 600MA 660 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CTRLR 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO244AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 3.71A 30 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 39nF 100V datasheet.pdf