Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C33-E3-18
BZX84C33-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C33-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C33-E3-18.pdf
Availability of BZX84C33-E3-18
QUANTITY
BZX84C33-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C33-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84C33-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 23.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C33-E3-18
Related LinksBZX84C3, BZX84C33-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C33-E3-18 Details Description
Related parts for BZX84C33-E3-18
TERM SOLDER TURRET .062".084"L datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 74MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf