Central Semiconductor Corp BZX84C3V9 TR
BZX84C3V9 TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C3V9 TR
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23
Datasheet Download
BZX84C3V9 TR.pdf
Availability of BZX84C3V9 TR
QUANTITY
BZX84C3V9 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C3V9 TR
Internal Part NumberEIS-BZX84C3V9 TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C3V9 TR
Related LinksBZX84C, BZX84C3V9 TR Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
BZX84C3V9 TR Details Description
Related parts for BZX84C3V9 TR
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 3POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 15-17AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf