Micro Commercial Components (MCC) BZX84C3V9-TP
BZX84C3V9-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C3V9-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23
Datasheet Download
BZX84C3V9-TP.pdf
Availability of BZX84C3V9-TP
QUANTITY
BZX84C3V9-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C3V9-TP
Internal Part NumberEIS-BZX84C3V9-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C3V9-TP
Related LinksBZX84C, BZX84C3V9-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZX84C3V9-TP Details Description
Related parts for BZX84C3V9-TP
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
PHOTO DIODE UV TO39 MTL CAN FLAT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.62UF RADIAL datasheet.pdf