Diodes Incorporated BZX84C47TA
BZX84C47TA picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C47TA
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 47V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C47TA.pdf
Availability of BZX84C47TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C47TA Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C47TA
Internal Part NumberEIS-BZX84C47TA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)170 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C47TA
Related LinksBZX84, BZX84C47TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C47TA Details Description
Related parts for BZX84C47TA
MEMORY CARD FLASH 13GB datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
LABEL CARD BLUE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf