Fairchild Semiconductor BZX84C4V3
BZX84C4V3 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C4V3
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C4V3.pdf
Availability of BZX84C4V3
QUANTITY
BZX84C4V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C4V3
Internal Part NumberEIS-BZX84C4V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
PCN Assembly/OriginSOT23 Manufacturing Source 31/May2013
Assembly Site Addition 20/Jul/2015
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±7%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C4V3
Related LinksBZX8, BZX84C4V3 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX84C4V3 Details Description
Related parts for BZX84C4V3
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO214AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 670MA 500 MOHM datasheet.pdf
PLOTTER CASE datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf