Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C5V6-HE3-18
BZX84C5V6-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C5V6-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C5V6-HE3-18.pdf
Availability of BZX84C5V6-HE3-18
QUANTITY
BZX84C5V6-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C5V6-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84C5V6-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C5V6-HE3-18
Related LinksBZX84C5V, BZX84C5V6-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C5V6-HE3-18 Details Description
Related parts for BZX84C5V6-HE3-18
PHOTOCELL 50K-150K OHM 7.2MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A D2PAK datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20VC 0503 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
IC TXRX CAN 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK7 datasheet.pdf