Diodes Incorporated BZX84C5V6W-7-F
BZX84C5V6W-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C5V6W-7-F
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOT323
Datasheet Download
BZX84C5V6W-7-F.pdf
Availability of BZX84C5V6W-7-F
QUANTITY
BZX84C5V6W-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C5V6W-7-F
Internal Part NumberEIS-BZX84C5V6W-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±7%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C5V6W-7-F
Related LinksBZX84C5, BZX84C5V6W-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C5V6W-7-F Details Description
Related parts for BZX84C5V6W-7-F
KNOB CLR/MATTE .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 800V TO-240AA datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 500KSPS 4CH 24VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SENSOR GAS FLOW TYPE 0-1L/MIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf