ON Semiconductor BZX84C6V8LT1G
BZX84C6V8LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C6V8LT1G
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C6V8LT1G.pdf
Availability of BZX84C6V8LT1G
QUANTITY
BZX84C6V8LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C6V8LT1G
Internal Part NumberEIS-BZX84C6V8LT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±6%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C6V8LT1G
Related LinksBZX84C, BZX84C6V8LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C6V8LT1G Details Description
Related parts for BZX84C6V8LT1G
CAP CER 1UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 2 OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 125POS 5ROW T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DESC DIN RAIL MNTING CLIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
TWIN-70 DIVIDER WALL 2M. datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" YEL datasheet.pdf