Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C75-HE3-08
BZX84C75-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C75-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 75V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C75-HE3-08.pdf
Availability of BZX84C75-HE3-08
QUANTITY
BZX84C75-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C75-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84C75-HE3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C75-HE3-08
Related LinksBZX84C7, BZX84C75-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C75-HE3-08 Details Description
Related parts for BZX84C75-HE3-08
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 5% 850VDC SCREW datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
UNIV POWER PLUG HSG 15P F/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf