Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C7V5-HE3-18
BZX84C7V5-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C7V5-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C7V5-HE3-18.pdf
Availability of BZX84C7V5-HE3-18
QUANTITY
BZX84C7V5-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C7V5-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84C7V5-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C7V5-HE3-18
Related LinksBZX84C7V, BZX84C7V5-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C7V5-HE3-18 Details Description
Related parts for BZX84C7V5-HE3-18
CONN PC/104 KIT 102POS KEYED datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 28TSSOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 15A datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 500MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
BNC PLUG TO BNC PLUG 1855A 0.25M datasheet.pdf