ON Semiconductor BZX84C7V5LT1
BZX84C7V5LT1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C7V5LT1
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C7V5LT1.pdf
Availability of BZX84C7V5LT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C7V5LT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C7V5LT1
Internal Part NumberEIS-BZX84C7V5LT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C7V5LT1
Related LinksBZX84C, BZX84C7V5LT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C7V5LT1 Details Description
Related parts for BZX84C7V5LT1
BERGSTIK HDR STR SR datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM TIN PANEL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 17A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
A4 100W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf