NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84J-B51,115
BZX84J-B51,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84J-B51,115
Brief Description
DIODE ZENER 51V 550MW SOD323F
Datasheet Download
BZX84J-B51,115.pdf
Availability of BZX84J-B51,115
QUANTITY
BZX84J-B51,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84J-B51,115
Internal Part NumberEIS-BZX84J-B51,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Bond Wire from Au to Cu & 2nd Source Mold 2/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max550mW
Impedance (Max) (Zzt)110 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 35.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84J-B51,115
BZX84J-B51,115 Details Description
Related parts for BZX84J-B51,115
FIXED IND 330UH 190MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V SNT-4A datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT GRN CC 0.56" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV C0G 1812 datasheet.pdf