NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84J-B6V2,115
BZX84J-B6V2,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84J-B6V2,115
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 550MW SOD323F
Datasheet Download
BZX84J-B6V2,115.pdf
Availability of BZX84J-B6V2,115
QUANTITY
BZX84J-B6V2,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84J-B6V2,115
Internal Part NumberEIS-BZX84J-B6V2,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Bond Wire from Au to Cu & 2nd Source Mold 2/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max550mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84J-B6V2,115
BZX84J-B6V2,115 Details Description
Related parts for BZX84J-B6V2,115
RC NETWORK 27/15K OHM 47PF SMD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 80POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 2% 1/20W 0502 datasheet.pdf
SOLENOID VALVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 115MA 13.5 OHM datasheet.pdf
UNSHROUDED HEADER VT SMT datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf